ورود به پنل کاربری

مهارت ها و قابلیت های استخدامی: کمرنگ اما لازم الاجرا در جامعه امروز

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۸ | 
*مجید لگزیان*
در کشور ما، در حوزه هایی چون قابلیت‌های استخدام و مهارت‌های آن، اولویت‌بندی مهارت‌های شغلی، دسته‌بندی کردن آن‌ها بر اساس محیط‌های مختلف کاری و یا نیاز بازار پژوهش‌ها بسیار اندک و کم شمارند. با نگاهی ژرف‌تر به این بی‌توجهی می‌توان به یکی از علل اصلی بیکاری در جامعه دست یافت. هنگامی‌که بر روی مهارت‌های پایه‌ای - شغلی جهت آماده‌سازی فرد در بازار کار مطالعه، سرمایه‌گذاری و الگوگیری از نمونه‌های موفق صورت نگیرد، قاعدتاً نتیجه افزایش بیکاری و ضعف مهارت در میان افراد جامعه علی‌الخصوص دانش‌آموختگان دانشگاهی خواهد بود.
در اینجا قصد داریم تعاریف جامعی از قابلیت های استخدام و مهارت های آن را بیان کنیم تا فهم مفاهیم این حیطه برای خواننده آسان تر گردد.
تعریف فرهنگ لغت از واژه قابلیت‌های استخدام چنین توصیف شده است؛ نحوه به کار گرفته شدن در یک شغل. قابلیت استخدام، اساس تمرکز خود را بر توانایی‌های شخصی افراد معطوف ساخته است تا بتوانند در بازارهای کاری شغل خود را حفظ کنند. در تعریفی دیگر قابلیت استخدام چنین بیان شده است : مجموع تمامی عوامل ذاتی و درونی یک فرد که در آینده شغلی او و در بازار کار تأثیر خواهند داشت. ظرفیت نسبی یک فرد است به‌گونه‌ای که در بازار کار و تعامل با محیط بتواند در شغل خود معنا ایجاد کند.
یکی از وظایف اصلی دانشگاه ها، آموزش های فنی حرفه ای و آموزشگاه های تخصصی آموزش مهارت هایی است که فرد قبل از ورود به بازار با یادگیری آن ها اشراف بیشتری بر محیط کار یپیدا کند و در نظام آموزشی کشور ما در تحقق این وظیفه یعنی مهارت آموزی به افراد بسیار ضعیف عمل کرده است و نتیجه خروجی آن دانش آموختگانی هستند که هیچ آشنایی و تصور ذهنی از بازار کار ندارند و هم خود و هم کارفرمایان متضررترین افراد این سیستم هستند.
مهارت هایی که به عنوان پایه برای محیط های کاری تعریف شده اند به صورت زیر هستند.
1.مهارت ارتباطی: مشارکت فرد در یک همکاری سازنده و برابر با کارمندان و مشتریان.
2.مهارت کار تیمی: مشارکت فعال در نتایج و روابط حاصل از فعالیت‌های منفعت ساز جمعی.
3.مهارت حل مساله: مشارکت در تولید نتایج ثروت ساز.
4.مهارت مدیریت بر خود: رضایت کارمند از عملکرد خویش و رشد او.
5.مهارت برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی: همکاری در برنامه‌ریزی‌های راهبردی کوتاه و بلندمدت.
6.مهارت آشنایی با تکنولوژی: مداخله مؤثر جهت اجرای کارها با استفاده از فناوری‌های نوین.
7.مهارت یادگیری مادام‌العمر: توسعه و پیشرفت مداوم کارمند، عامل بودن در عملکرد سازمان و خروجی آن.
8.مهارت ابتکار عمل در سرمایه‌گذاری: ایجاد خروجی‌های خلاقانه و متدهای جدید در کسب ثروت.CAPTCHA
دفعات مشاهده: 6369 بار   |   دفعات چاپ: 297 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر