ورود به پنل کاربری

فناوری فیلتر هوشمند صدا با نام SONO

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۳۱ | 

 

*مجید لگزیان*

در حال حاضر، شهرها و کلان‌شهرها مملو از جنب‌وجوش، تکاپو و آمدوشد هستند. این پویایی و عدم آرامش محیطی و وجود سروصدا می‌تواند منجر به تنش و اختلالات عصبی برای انسان ها شود.
امروزه در زمینه فناوری‌های عایق‌کاری صوتی در ساختمان ها از جمله عایق کاری دیوارها، کف‌پوش‌ها و ساخت پنجره‌های عایق در برابر صدا 
پیشرفت های زیادی حاصل شده است. دراین ‌بین پنجره‌ها به دلیل اینکه هم‌زمان بایستی نور و جریان هوا را عبور دهند در انتقال سروصدای بیرون به داخل ساختمان‌ها نقش اصلی را ایفا می‌کنند. از این رو سؤال مهمی که برای طراحان مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توان خاصیت "عدم عبور اصوات آزاردهنده " را به شیشه پنجره افزود، تا به آرامش و سکوت مطلوب در خانه رسید؟

به تازگی مهندس اتریشی، رادولف استفانیش جواب این سؤال را با اختراع دستگاهی به نام SONO داده است.
این دستگاه قابلیت حذف و فیلتر هرگونه صوتی را دارد و از ورود آن به ساختمان جلوگیری می‌کند. عملکرد فنی دستگاه به این صورت است که میکروفون داخلی آن، همه صداهای محیطی را جذب می‌کند و پس از تحلیل و آنالیز آن ها، صوتی با همان فرکانس و طول‌موج، اما با اختلاف‌فاز 180 درجه‌ای به محیط می‌فرستد. هنگامی‌که هر دو موج با یکدیگر برخورد نمایند، به‌طور کامل هم را خنثی می‌کنند و نتیجتاً شما هیچ صدایی نخواهید شنید.
علاوه بر این قابلیت، SONO می‌تواند تک‌تک اصوات محیط را شناسایی و تفکیک کند. در واقع امکان کنترل صوت در محیط خانه را به‌صورت صد درصد در اختیار شما قرار می‌دهد. حتماً برای شما اتفاق افتاده است که قصد استراحت داشته باشید و صدایی از ورای فضای خانه موجب آزردگی خاطرتان شده باشد؛ صدای ماشین زباله، صدای ساخت‌وساز خانه‌های مجاور، صدای بازی و فریاد شادی کودکان، صدای بوق ماشین‌ها و مشابه این‌ها؛ با نصب دستگاه SONO بر روی هر نوع شیشه پنجره و فعال‌سازی آن، هیچ‌کدام از این اصوات رنج‌آور دیگر در محیط خانه شنیده نمی‌شوند. البته اگر آواز پرنده‌ای در بین چندین صدای ناهنجار توجه شمارا به خود جلب کرده و شنیدن آن برایتان دشوار باشد، به‌وسیله SONO قادر خواهید بود، همه اصوات جز صدای پرنده را حذف کنید و از شنیدن آن لذت ببرید.
وجه تمایز کلیدی دیگرSONO درروش شارژ شدن آن است؛ به‌گونه‌ای که از امواج الکترومغناطیس پیرامون خود مثل امواج Wi Fi تغذیه می‌کند و می‌تواند به انرژی لازم دست یابد و همواره در حالت آماده‌به‌کار باشد.

با توجه به رشد شهرنشینی و به تبع آن افزایش صداهای آزاردهنده محیطی به نظر می‌رسد که بازار بسیار مناسبی برای چنین فناوری در آینده نزدیک وجود داشته باشد. به ادعای طراحان این فناوری، یکی از عمده‌ترین مشکلات شهرنشینی به‌زودی با یک کلیک قابل‌حل خواهد بود!

منابع:
https://www.ippinka.com/blog/sono-peace-quiet-home/
http://www.jebiga.com/sono-an-advanced-window-noise-cancelling-system/
https://www.extremetech.com/extreme/170649-sono-a-noise-cancelation-and-isolation-device-that-sticks-on-your-window
http://www.tuvie.com/sono-noise-cancelling-system-by-rudolf-stefanich/
http://id2studio.at/content/noise/
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 4748 بار   |   دفعات چاپ: 478 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر