ورود به پنل کاربری

خلق ارزش از طریق اینترنت اشیا (بخش نخست: انسان)

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۳۱ | 

 

*مجید لگزیان*
 

تصور کنید که انسانها از پوشیدنی‌هایی الکترونیکی wearable devices مبتنی بر اینترنت اشیا استفاده می‌کنند که به طور مداوم فعالیت‌های فیزیکی مانند ورزش روزانه و یا رژیم غذایی و دیگر علائم آنها را مورد سنجش قرار می‌دهد. روندهای سلامتی و گزارش‌های حاصله از این پوشیدنی ها به دانشکده‌های پزشکی، پزشکان و پایشگران سلامت ارسال شده و در آنجا وضعیت بدن فرد و واکنش و نظم او در اجرای تجویزات پزشکی بررسی می‌شود.

این تصور، احتمالا یکی از روندهای مهم سلامت در آینده خواهد بود. با همین فناوری ما امکان این را پیدا می کنیم که از بسیاری بیماری ها نظیر بیماری های قلبی پیش از آنکه به محدوده خطرناک برسند اطلاع پیدا کرده و ریسک آن را از بین ببریم.
حوزه سلامت Healthcare یکی از اصلی‌ترین محیط های پیاده سازی اینترنت اشیا است. هدف اصلی هم افزایش عملکرد و بهبود سطح سلامت خواهد بود. کاربرد این سیستم‌ها کمک رسانی به افراد در انجام بهتر اعمال روزمره و گرفتن تصمیمات بهینه‌تر است.
در زمینه مراقبت‌های فردی، ظرفیت‌های بالقوه‌ای وجود دارند که انتظار می‌رود با فراگیر شدن اینترنت اشیا تغییر ماهیت دهند؛ تجویز مواد دارویی، تزریقات، قرص‌های هوشمند، کارگذاری نانو ربات در بدن، حذف عمل جراحی و جایگزینی آن با روال‌های کم خطرتر و کاهش عوارض جانبی از جمله این ظرفیت ها است.
در حال حاضر چهار نقص عمده در روش‌های درمان وجود دارد:

  1. سیستم پزشکی فعلی، تنها گزارشات دوره‌ای از وضعیت بیمار ارائه می‌دهد.
  2. کشف و تشخیص بیماری باید در محیط‌های گران قیمت مثل بیمارستان انجام شود.
  3. بیماران معمولاً در اجرای تجویزات پزشکی ضعیف عمل می‌کنند.
  4. قبل از بروزعلائم بیماری، توانایی و امکانات بسیار کم و ضعیفی برای شناسایی آن وجود دارد.

حتی در کشورهای پیشرفته، با ثبت سوابق پزشکی به صورت الکترونیک Electronic Filing ، پزشکان اطلاعات بیمار را صرفا در زمان مراجعات حضوری او به مطب، گرفتن آزمایش و یا تعریف بیمار از بیماری خودش کسب می‌کنند. بدیهی است که این روش موقتی، ناقص و از درجه اعتماد پایینی برخوردار است.

طی چند سال اخیر استفاده از پوشیدنی‌های هوشمند افزایش قابل توجهی داشته است. این وسایل طیف گوناگونی از کاربردها نظیر گام شمار، نبض شمار، تعیین کننده دمای پوست و کنترل کننده خواب را ارائه می‌دهند. میزان خرید این محصولات سالانه تا حدود 60 درصد در حال افزایش است. یک نمود دیگر از اینترنت اشیا فناوری واقعیت مجازی Augmented reality می‌باشد که کاربردهای فراوانی دارد. با عینک‌های هوشمند، می‌توان اعمال مختلف و موثری را در زمینه‌های کاری انجام داد. افراد تازه وارد در مشاغل متفاوتی چون جراح، مکانیک، دریانورد و آتش نشان می‌توانند با قرار گرفتن در محیط‌های مشابه به صورت مجازی با فضای واقعی آشنایی بیشتری پیدا کنند.
با ورود اینترنت اشیا Internet of Things به محیط‌های کاری، تلفن‌های هوشمند، دوربین‌ها، حسگرها و کارت‌های شناسایی می‌توانند مسیر روزانه و تکراری کارمندان را ترسیم و قالب کلی رفتار فرد را به دست دهند، نتیجتاً کارفرمایان اطلاعات مستقیمی را در مورد چگونگی انجام بهتر کارها برای افزایش بازده در اختیاردارند؛ فناوری اینترنت اشیا به کارخانه‌ها کمک می‌کند تا فعالیت‌های کارگران سیار خود را تحت نظر داشته باشند و مجموعه داده‌های جمع‌آوری‌شده را برای مدیریت مؤثرتر به کار ببندند. به‌طور مثال، استفاده از مسیریاب GPS برای حرکت در بهینه‌ترین مسیر مورداستفاده قرار می‌گیرد. در محیط‌های پرخطر، اینترنت اشیا با استفاده از حسگرهای هشداردهنده و یا قطع کننده ماشین‌آلات صنعتی، صدمات و آسیب‌های احتمالی را به کارگران اعلام می‌کند. علاوه بر این موارد در محل‌هایی که امکان نشت مواد شیمیایی و یا رادیواکتیو وجود دارد حسگرها سیستم اخطار را فعال خواهند کرد.
البته تجربه نشان داده است که در ابتدای معرفی هر فناوری جدید، مقاومت در برابر آن وجود دارد و ما باید از اثرات مثبتی که این فناوری بر زندگی فرد دارد سخن بگوییم. همهٔ ذی نفعان سیستم سلامت انسان و مراقبت‌های پزشکی از‌جمله پزشکان، پرستاران، بیماران و تأمین‌کنندگان باید متقاعد شوند استفاده از این فناوری به نفع آن‌هاست، عوارض جانبی به همراه ندارد و به‌طور عینی نتایج آن در کاهش دوره درمان و روند بهبودی فرد قابل‌مشاهده است.

 

منبع:

http://www.mckinsey.com/business-functions/digital-mckinsey/our-insights/the-internet-of-things-the-value-of-digitizing-the-physical-world
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 4564 بار   |   دفعات چاپ: 384 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر